Já a skupinové lekce

23.05.2020

První řadě musím hned konstatovat, že vést skupinové lekce mým cílem vůbec nebylo ❗

Když jsem začínal s profesionálním trénováním, doufal jsem, že se budu starat o klienty hlavně v osobnějším pojetí. Tréninkové plány, osobní tréninky, jídelníčky a tak dále. K tomuto ještě musím říct, že mojí cílovou skupinou byla běžná populace. Sportovci jsou vyšší level a člověk se tomu musí věnovat opravdu naplno. Já měl a mám trénování jako koníček, jako velký koníček, který dotuji velkým množství úsilí. 

Proč běžná populace? 

Baví mě ten posun jednotlivých lidí, "zkoumat" jejich životy a sledovat jejich chyby ve cvičení, stravování a nastavení dne. Nerad řeším pouze cvičební plán, protože jsem toho názoru, že jeden segment prostě nestačí. Fajn, na začátku vás to posune trochu dál, ale pokud se do budoucna nehodláte zaměřit i na stravu, spánek nebo regeneraci, budete opět stagnovat, ikdyž budete chodit cvičit. 

První kroky

Do začátku jsem šel s jasným plánem, který vyšel na jedničku. Docela mě to i šokovalo, jak snadno získávám nové klienty. Tréninkové plány, osobní tréninky, jídelníčky a další. běžely jako na páse. Člověk je pak plný energie, když se mu tohle povede, nicméně pak často přichází ta hořká část. Vzhledem k tomu, že to byly začátky a já neměl dle mě nějak extra velké zkušenosti, má kalkulace za služby byla nízká. Byl to super přivýdělek, ale žít se z toho opravdu nedalo, a tak nastala ta část, kdy jsem byl v jednom kole. Škola, práce, trénování dětí a klientů.. To vše na úkor nějaké zábavy a volného času. Samozřejmě přišla facka a já s trénováním prakticky skončil..

Znovuprobuzení

Uběhl nějaký čas a já opět dostal chuť začít trénovat a věnovat se. Nevěřil jsem si. Vůbec. Bál jsem se a vlastně se bojím pořád, že danému člověku nevěnuji ten správný čas, i když to není pravda.

Přemýšlel jsem nad tím, jak aktivně trénovat, abych nemusel vyvíjet takové psychické úsilí a řešit příliš segmentů najednou.

Aha, skupinové lekce.

Skupinové lekce? Sám jsem o nich tvrdil, že je nikdy vést nebudu a je to tady..

No jo, ale nic není tak jednoduché jen tak začít. Díky škole mé sídlo bylo v Českých Budějovicích, kde mě nikdo neznal. Toto výchozí postavení bylo velmi nepříjemné, protože i přes zjevné zkušenosti (úspěšné), dali přednost jiným (známějším), kteří by se měli ve finále hanbit za statut trenéra..

Nevzdával jsem to. Vlastnost, která mě dovádí občas k šílenství, ale hlavně díky ní, vidím posun směrem dopředu.

Po nějaké době hledání přišla první nabídka. Hledali někoho "nahned". Pokud by to tak nebylo, dostal bych opět košem.. Nabídka zněla jasně: "Sháníme rychle záskok do dámského fitka".

Ok. Není to zrovna ideální znovu začátek, ale zkušenost dobrá. Jediný chlap v dámském fitku? Bylo asi jasné, že to nebude dělat dobrotu, nicméně účel to splnilo. Teď jsem tím nemyslel bůh ví co, byl jsem stoprocentně profesionální, ale když jsou ženský zvyklé na trenérku, jdou si odpočinout od chlapa do fitka a poté tam vidí mě.. No jedeme dál.

Během tří měsíců a poznávání nových lidí, přišla nová nabídka. Proč? Protože už jsem znal pár lidí a bylo to na doporučení. Díky Kačí!

Nové fitko

Zrovna to bylo potřeba a přišlo! Napsala mi Kačka, jak to mám teď s časem. Sakra, proč se ptá, že jo a ono ejhle. Kamarád teď hledá trenéra do fitka. Náhoda jako bejk, ale jako na zavolanou. Nedělal jsem unáhlené závěry. Vždycky se může cokoliv pokazit a já se toho docela bál.

Setkali jsme se. Byl to Filip Šimeček. Vysoký a plešatý pán

"Potřeboval bych vyplnit ranní lekce od 6:45" řekl mi.

Uffff, heeeh, ok vstávám brzy, ale kdo může chodit sakra v 6:45 cvičit?

Bylo těžké sehnat první lidi, kord když mě pořád nikdo neznal..

→ NEVZDÁVAT ❗

Rozjezd

Trvalo to snad tři nebo čtyři měsíce, než začalo chodit pravidelně alespoň 5 lidí.. Nebylo to zrovna jednoduché přijít na skupinovou lekci a být tam sám jako trenér.. Jakmile vás tohle jednou zlomí, je konec.

Jednoho dne mi napsal kamarád Lukáš, že potřebuje formu na vyšší fotbalovou soutěž. Tři měsíce dostával šílený kouř, chodil z tréninku totálně KO, ale do formy se dostal perfektně. Přivedl sebou další bouchače a už to jede jako to vidíte dnes ✅

Jak tréninky probíhají a na co se zaměřuji?

1) Tréninky vedu nejčastěji formou kruhového tréninku, nicméně rád občas tento systém trochu pozměním. Výhodou je, že obtížnost si volíte čistě sami. Z tohoto důvodu jsou tyto tréninky vhodné pro začátečníky i pokročilé.

2) Dalším důležitým bodem je příprava. Pokud ráno nebo večer přijdete, celý trénink a vybavení mám řádně nachystané, a proto můžu perfektně dodržovat další bod.

3) Kontrola. Pracuji se skupinou a zároveň i s jednotlivcem. Na tréninku mi neutečete a pokud budete daný cvik provádět špatně, rozhodně si vás rychle najdu.

4) Show - tréninky by neměly být nuda. To se s námi rozhodně nestane. Během tréninku panuje přátelská nálada s pořádnou dávkou legrace

Kdy mě můžeš navštívit?

Pondělí - 6:45 a 8:00 náměstí

Úterý - 19:00 výstaviště

Středa - 6:45 a 8:00 náměstí

Čtvrtek - 19:00 výstaviště

Pátek - 8:00 náměstí