Užitečné programy

20.02.2021

V poslední době poměrně často řeším s přáteli nejideálnější programy pro tvorbu příspěvků, fotek nebo videí. Napadlo mě proto udělat tento krátký článek, který může být pro někoho dobrou inspirací. Naopak budu já rád za tipy na lepší programy, které by mohly opět zefektivnit mou práci.

Rozhodl jsem se rozdělit tyto nástroje do tří základních rozdělení, a to:

1) tvorba příspěvků pro reklamy či kanály

2) úprava fotografií

3) editace videa1) Tvorba příspěvků

Pro zpracování základní grafiky jsem navštívil hned několik programů. Od Photoshopu až po Canvu. Tyto zmíněné programy jsou pro mě trochu protikladem. U Photoshopu mi trvá vytvoření příspěvku asi tak miliardu let. Bude to i tím, že s ním nejsem úplně nejlepší kamarád, nicméně oproti Canvě mi přijde o dost složitější a vytvoření samotného příspěvku se může dost protáhnout. Photoshop doporučuji na složitější grafické bannery, kde až tam moc nehraje roli čas.

Naopak Canva je už nějaký pátek moje číslo jedna. Proč? Jednoduchá, rychlá, intuitivní. Široká nabídka šablon, prvků a fotografií je skvělou podporou pro vytvoření jakéhokoliv článku nebo příspěvku. Vše najdete na jednom místě a nemusíte překlikávat sem a tam. 

Vyzkoušel jsem ještě další online programy jako Pixlr a Befunky. Ačkoliv Pixlr zvládne spoustu věcí, výsledek je často nekvalitní a vypadá to, jako kdybyste daný příspěvek vytvářeli v malování. Nerad bych ho tím ale shazoval, myslím si, že je to skvělý program pro začátečníky, kde si osahají jednotlivé funkce jako má Photoshop. Obrovskou výhodou může být cena, protože tento program je zdarma. 

Befunky pracuje mnohem přesněji, nicméně v neplacené verzi nenabízí tolik nástrojů jako Pixlr. Jako výhodu vidím propojení tři možností, a těmi jsou: foto editor, funkce koláže a grafický editor. 

2) Úprava fotografií

U fotek je to o něco složitější. Hodně záleží do jakého formátu fotíte a co přesně od daných fotek očekáváte. Pokud jsem začátečník, fotím do klasického JPG formátu, určitě si vystačím s nějakým základním online editorem nebo programem. Tyto programy jsou často opět zdarma a poskytují základní editaci od barev až po ostření. Skvělým příkladem může být zrovna Pixlr, který mám ve svém rozhraní i úpravu fotek. 

Jakmile chceme z fotek vymáčknout maximum, určitě bych doporučoval fotit do RAWU. Daná fotografie je mnohem více "ohebná" a dají se poté vykouzlit opravdové zázraky. 

Nejlepší programy pro úpravu takových fotografií? 
Lightroom a Photoshop. 

Poměrově je využívám asi 75 : 25, kdy si danou fotografii předpřipravím v Lightroomu a doťuknu ve Photoshopu. 

3) Editace videa

Video dnes hraje nedílnou součást každého facebookového i instagramového profilu. Využít ho lze i pro další kanály, a proto je potřeba klást důraz na jeho kvalitu. Zde je to dost podobné jako u fotografií. Záleží, co od toho očekáváte. Pokud vám stačí pouze sestříhat jednotlivé záběry, opět postačí nějaký jednoduchý program nebo online střihač. Pro složitější úpravu, textace a další jako první doporučím Filmoru. Pracoval jsem s ní celkem asi dva roky a byl jsem velmi spokojen. Je naprosto intuitivní a jednoduchá. 

V současné době používám Sony Vegas, který hodnotím jako zlatou střední třídu. 

Pokud se chcete videu pověnovat více, doporučuji Adobe Premier nebo Da Vinci Resolve. Rozhodujícím faktorem může být to, že je Da Vinci zdarma.